Projekt "Nyska Kuźnia Młodych Talentów" powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rozszerzenia oferty edukacyjnej, ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych, skierowanej do wybranych uczniów 4 szkół gimnazjalnych gminy Nysa.
Projekt realizowany będzie w okresie od 17.10.2011 do 17.07.2012, na obszarze gm. Nysa, dla grupy docelowej również z gm. Nysa i obejmował będzie dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne dla uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem ICT, języka obcego, nauk przyrodniczo-matematycznych. W ramach projektu zostaną wdrożone nowe, innowacyjne formy nauczania i oceniania cechujące się wyższą skutecznością niż formy tradycyjne. Oferta zostanie poszerzona o zagadnienia związane z doradztwem zawodowym oraz informowaniem uczniów o korzyściach płynących z wyboru danej ścieżki zawodowej oraz możliwościach dalszego kształcenia w kontekście uwarunkowań regionalnego rynku pracy.
Celem ogólnym projektu jest więc zwiększenie zainteresowania oraz rozwijanie umiejętności wybranych uczniów szkół gimnazjalnych gminy Nysa w zakresie kompetencji kluczowych w takich przedmiotach jak: matematyka, przyroda (biologia, chemia, fizyka), informatyka (technologia ICT), język angielski, które stanowią kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki, opartej na wiedzy.
Projekt zakłada również pokazanie nowych możliwości w nauczaniu, które mają za zadanie uatrakcyjnić nauczanie, uczynić lekcje ciekawszymi i bardziej efektywnymi, poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych prowadzonych w terenie, w profesjonalnie wyposażonych laboratoriach PWSZ w Nysie oraz z wykorzystaniem nowych technologii jakie stwarza prowadzenie zajęć z wykorzystaniem platformy e-learningowej. Nauczyciele wzbogacą swoją wiedzę w zakresie zastosowania w praktyce technologii informacyjno-komunikacyjnej w nauczanych przedmiotach, uczestnicząc w krótkim warsztacie poświęconym obsłudze platformy e-learningowej. Szkołom udostępniony zostanie serwer Uczelni z dostępem do platformy, żeby nauczyciele mogli prowadzić część lekcji z wykorzystaniem e-learningu. W ramach projektu, w okresie od października do maja, uczniowie raz w miesiącu w grupach po 12, 16 lub 17 osób wraz z opiekunem uczęszczać będą na zajęcia pozaszkolne, głównie o charakterze laboratoryjnym do PWSZ w Nysie. Część zajęć przeprowadzona będzie z wykorzystaniem platformy e-learningowej. Zajęcia obejmować będą po 4 (dwugodzinne) bloki tematyczne z każdego przedmiotu: matematyka, chemia, fizyka, biologia, informatyka wraz z robotyką i programowaniem (w przypadku tego przedmiotu zaproponowane zostaną grupy tematyczne do wyboru) i język angielski. Łącznie 8 godz. lekcyjnych z każdego przedmiotu, czyli 48 godzin zajęć pozaszkolnych w projekcie.
Ponadto, w ramach zajęć pozalekcyjnych każde gimnazjum odbędzie wycieczkę edukacyjną do Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie, do Siedziby Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie-Zdroju (biomonitoring gleby i wody). Każdy ze 132 uczniów odbędzie indywidualne spotkanie z pedagogiem szkolnym – doradcą zawodowym, który udzieli uczniom usługi doradczej dot. korzyści płynących z wyboru danej ścieżki edukacyjnej w kontekście lokalnego rynku pracy. Dodatkowo, opracowany i wprowadzony zostanie innowacyjny system oceniania, wykazujący się wyższą skutecznością niż tradycyjny.
Projekt "Nyska Kuźnia Młodych Talentów" bezpośrednio wpłynie na zwiększenie zainteresowania oraz rozwijanie umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych uczniów natomiast pośrednio na lokalny rozwój gospodarczy, gdyż zwiększenie zainteresowania i umiejętności spowoduje dalsze kształcenie uczniów na kierunkach technicznych co z kolei wzbogaci region o kolejnych specjalistów szkół technicznych. (Cele szczegółowe opisane zostały w pkt.3.1.3)
Projekt powstał w partnerstwie, w którym PWSZ w Nysie będzie Liderem, a Urząd Miejski w Nysie, będący jednostką nadzorującą gimnazja w powiecie nyskim partnerem. W projekcie wsparciem zostaną objęte 4 szkoły gimnazjalne z gminy Nysa.
Projekt skierowany jest wyłącznie do uczniów klas pierwszych i wybiórczo drugich lub trzecich (jeśli nie zgłosi się do projektu wymagana liczba uczniów klas pierwszych). Zgodnie z prognozowanymi danymi dotyczącymi naboru do klasy pierwszej w roku szkolnym 2011/12, przewiduje się, że do G nr 1 zostanie przyjętych 134 uczniów, w tym 72 dz. i 62 chł.; w projekcie weźmie udział 36 uczniów, w tym 20 dz. i 16 chł., do G nr 2 - 148 uczniów, w tym 78 dz. i 70 chł.; w projekcie weźmie udział 36 uczniów, w tym 20 dz. i 16 chł., do G nr 3 - 131 uczniów, w tym 86 dz. i 45 chł.; w projekcie weźmie udział 36 uczniów, w tym 25 dz. i 11 chł., oraz do G. Sportowego- 87 uczniów, w tym 24 dz. i 63 chł.; w projekcie weźmie udział 24 uczniów, w tym 9 dz. i 15 chł.W projekcie weźmie udział po 36 uczniów z Gimnazjum nr 1,2 i 3 oraz 24 uczniów z Gimnazjum Sportowego. Łącznie zakłada się, iż w roku szkolnym 2011/2012 pierwszoklasistów w nyskich gimnazjach będzie 500, z czego 23%, czyli 132 uczniów, w tym 74 dziewczęta i 58 chłopców, co stanowi 56 % dz. i 44% chł. zostanie objętych wsparciem i weźmie udział w projekcie. (Dane statystyczne pochodzą bezpośrednio od dyrektorów szkół)
Celowo wybrano do projektu pierwszoklasistów, gdyż są oni dopiero na początku rozwijania własnej ścieżki edukacyjnej i to właśnie tą grupą uczniów należy odpowiednio pokierować.
Do projektu zrekrutowani zostaną głównie uczniowie klas pierwszych z naboru na rok szkolny 2011/12. W przypadku, gdy nie zgłosi się do projektu wymagana liczba uczniów klas pierwszych, przeprowadzony zostanie nabór dodatkowy a miejsca wolne zajmą uczniowie klas drugich lub trzecich. Utworzone zostaną listy rezerwowe, na wypadek rezygnacji danego ucznia z projektu.Listy rezerwowe tworzone będą zgodnie z metodologią rekrutacji zawartą w Regulaminie Rekrutacji.
CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki